Györgyi Csaba szépirodalmi és képzőművészeti blogja

Vendégszöveg Blog

Vendégszöveg Blog

Mi az a nolla?

2021. május 06. - Vendégszöveg

A nolla mint irodalmi műfaj meghatározása

Györgyi Csaba öt kötetében, önálló műfaj-kísérletként, nollák találhatóak. A nolla kifejezés a novella szó rövidülése, és olyan, általában 3-10 soros, metafizikai témát érintő prózaverset jelöl, amelyet paradoxon, abszurd helyzet vagy meghökkentő, jelzős szerkezetek alkalmazásával megvalósított intenzív, tömör kifejezésmód jellemez. A nolla leginkább a sci-fi műfajában érzi magát otthon, amely szükségszerűen, saját jogon is abszurd, hiszen már a kiindulópontja is az, azonban ez a különös világ azért mégiscsak az emberek világa, amelyet a valóság átkeretezése és lehetőséggé formálása színez át.

"A nolla mint forma, nem cél, sőt, még csak nem is egy jól kézhez szoktatott eszköz, hanem a valóság irodalmi ábrázolására irányuló szellemi törekvésnek a térhez-időhöz történő hozzálassulása, vagyis egy kísérlet a lényeg láthatatlanságát létrehozó és fenntartó értelem minden egyes elemének újragondolására.” (Györgyi Csaba: égből égbe hulló, Bp. 2023., 7. o.)

Basa Viktor szerint „a filozófiailag is rendkívül precíz tételek mellett megjelenő metaforikusság, illetve az elbeszélések lineáris idejének megbomlása okozza, hogy ezek a kiindulásuknál prózainak intencionált szövegek újra és újra átlirizálódnak, és a nollák világa próza és líra közötti feszültségben oszcillál”. (http://www.naputonline.hu/2018/02/01/a-pragai-tamas-dij-2018-as-kituntetettjei/)

Hegyi Zoltán úgy véli, hogy a nollák „rövid, gyakran szürreális képekkel, szokatlan asszociációkkal tágabbra nyitott mini novellák… meglehetősen filozofikus, gyakran szemlélődés- és ritkábban cselekvés-pozícióból születő félpercesek”. (http://www.naputonline.hu/2018/08/13/hegyi-zoltan-imre-gyorgyi-csaba-debutalo-koteterol/)

Batári Gábornak az az álláspontja, hogy a nollák „prózaversek vagy vers-prózák, puszta versek vagy másodpercesek… novellinák… átmenet a próza és vers között”. (http://www.naputonline.hu/2020/07/25/batari-gabor-mint-ket-idegen-te-es-en/)

Alföldy Jenő ezzel szemben a háború előtti, krokinak nevezett újságtárcákkal hozza összefüggésbe a nollákat, míg mások az Espresso Stories elnevezés mellett törnek lándzsát!

További megközelítések:

https://www.szovetirodalom.com/2024/10/25/csontos-marta-a-megismeres-szellemi-osvenyein-gyorgyi-csaba-barokk-vihar/

https://olvasat.hu/felrajzoljak-oket-egy-nagy-ures-szovetre/

http://www.naputonline.hu/2023/10/26/halmai-tamas-csak-a-semmi-hianytalan/

A bejegyzés trackback címe:

https://vendegszoveg.blog.hu/api/trackback/id/tr5016524824
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása